Proje Ortaklık Yapısı

Proje Eşbaşvuranları

Engelli Kadın Derneği (ENG-KAD)
Engelli Kadın Derneği, 2011 yılında Ankara’da kurulmuştur. Amacımız, engelli kadınların ve kız çocuklarının toplumda karşılaştığı ayrımcılığa ve hak ihlallerine dikkat çekmek, engelli kadınların ve kız çocuklarının topluma tam ve eşit katılımı için savunuculuk yapmak ve güçlenmesini sağlamaktır. Bu kapsamda, engellilik alanında çalışan örgütlerin yanı sıra, kadın, toplumsal cinsiyet ve LGBTI+ alanında çalışan örgütlerle işbirliği kurmak, kamu kurum ve kuruluşlarına engelli ve kadın hakları odaklı danışmanlık vermek, lise ve üniversitelerde engelli farkındalığı çalışmalarına destek olmak, engelli kadınların ve kız çocuklarının uğradığı hak ihlallerini izlemek ve belgelemek, engelli kadınların ve kız çocuklarının engelli ve kadın hakları konusunda bilgilenmesini sağlamak üzere çalışmalar yapmaktayız. Sıklıkla çalıştığımız konular arasında, engelliliğe hak temelli bakış, ayrımcılık, çoklu ayrımcılık, erişilebilirlik, engelli kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önleme, eğitim, istihdam ve sağlık hakkına erişim ve bağımsız yaşam hakkı bulunmaktadır. Bunun yanında, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerin engelli kadınları ve kız çocuklarını nasıl etkilediğini anlamaya ve yaşanan olumsuz durumlara çözümler bulmaya çalışıyoruz… Yaptığımız tüm bu çalışmaları feminist bir bakış açısıyla, hiyerarşik olmayan örgütlenme biçiminde ve şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ve çoğulculuk ilkelerini gözeterek yapmaya özen gösteriyoruz. Çalışmalarımızı aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.

İletişim:

Adres: Meşrutiyet Mah. Atatürk Bulvarı, No:105/515 Çankaya/Ankara

Telefon: 0 (312) 362 31 50 / 0(549) 362 31 50

E-mail: engellikadindernegi@gmail.com
Web SitesiFacebookInstagram
Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği
Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği; toplumsal kalkınma ve sürdürülebilir büyümeyi yakalaması, toplumsal refahı ve yaşam kalitesini artırması ve insan kaynaklarının güçlenmesi amacıyla yeni fikirlerin, projelerin ve düşüncelerin hayata geçirilmesini sağlamak ve bu kapsamda, sivil toplum kuruluşları, mesleki örgütler, şahıs kurumları, kamu ve yerel yönetimler ve tüm taraflarla işbirliği yapmak amacıyla 2010 yılında kurulmuştur. Bugüne kadar bu çalışmaları yerine getirmek üzere yereldeki pek çok projede lider ortak ve paydaş olarak yer alan Dernek, Eylül 2013 tarihinden itibaren “Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyesidir. 2015 yılında yürütmüş olduğu “Mobbinge Son Demek Elimizde Projesi” ile Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından “En İyi Kadın Dostu Kent Uygulama Ödülü” almıştır. Derneğin Misyonu; Bölgede dezavantajlı gruplara yönelik hak temelli yenilikçi çalışmaların sayısını ve niteliğini arttırmak, kamu ve STK işbirliklerin geliştirilmesini katkı sağlamaktır. Derneğin Vizyonu; Bölgede hak temelli yenilikçi çalışmalar yürüten ve işbirliklerinin kurulmasına öncülük eden en önemli sivil toplum kuruluşu olmaktır.

İletişim:

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Lozan Caddesi No:79/1 Atakum/Samsun

Telefon: 0 535 248 68 08

E-mail: info@karadenizyeniufuklar.org.tr

E-mail: yeniufuklar55@gmail.com

Web SitesiInstagramFacebook
Uçan Süpürge Vakfı
1996 yılında, kadınların ve kadın örgütlerinin birikimlerine olan inançla kâr amacı gütmeyerek yola çıkmış Uçan Süpürge’nin vizyonu, kadınların güçlendiği ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı herkes için adil bir dünyaya kavuşmak için değişim yaratmaktır. Şiddet, yasal haklar, temsil eşitsizliği, görünürlük, üretme ve yaratma gibi birçok farklı konuda farkındalık yaratmayı amaçlayan Uçan Süpürge, çocuk yaşta ve zorla evlilik sorununun Türkiye’nin gündemine girmesinde öncü bir rol oynamıştır. Çeyrek asrı geride bırakan Uçan Süpürge bu amaçla toplantılar ve paneller düzenlemiş, yayınlar çıkartmış, televizyon programları yapmış, Türkiye’nin her yerinde yerel muhabir ağı oluşmasını sağlamış, üniversite öğrencileriyle yakın ilişkiler kurmuştur.

İletişim:

Adres: Gaziosmanpaşa Mah. Nenehatun Cad. Şairler sok. No: 7/4 Çankaya/ANKARA

Telefon: 0 533 762 31 17 /0 312 426 97 12

Mail: info@ucansupurge.org.tr

Web SitesiInstagramFacebook
Yeryüzü Kalkınma Kooperatifi
Yeryüzü Kalkınma Kooperatifi sosyal bir kooperatif olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmeyi hedefleyen kadınlar tarafından kurulmuştur. Yeryüzü Kooperatifi denmesinin nedeni her gruptan tüm farklılıklarla insan olmaktan kaynaklanan tüm çeşitliliklerin kabulü üzerinde insan onuruna yaraşır bir toplum ve ayrımcı olmayan bir yeryüzü ütopyasını hedeflemesidir. Sosyal politika ve hizmetlerin değerlendirilmesine, insan hakları temelinde geliştirilmesine ve desteklenmesine yönelik eğitim, araştırma, danışmanlık ve uygulama temelinde öncelikli faaliyet alanları şu şekildedir: * Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları * Kadına yönelik şiddetle mücadele * Kent çalışmaları * Toplumsal hareketlilik * Toplumsal kalkınma * Yoksullukla mücadele * Göç çalışmaları * Gençlik ve çocuk refahı * Bakım hizmetleri ve bakım ilişkileri.

İletişim:

Adres: Kültür Mahallesi Kızılırmak Caddesi 49/6 Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 434 21 72

E-mail: bilgi@yeryuzukalkinma-koop.org

E-mail: yeryuzu.koop@gmail.com

Web SitesiInstagramFacebook

Proje İştirakçileri

Ankara Büyükşehir Belediyesi
Kadın Danışma Merkezi (Yerel Eşitlik Eylem Planı Ofisi)
Gençlik parkı içi 14-33 Altındağ/Ankara/Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Atakum Belediyesi
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü
Mimar Sinan Mahallesi İsmet İnönü Bulvarı No:114 Atakum / Samsun / Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Çankaya Belediyesi
Eşitlik ve Farkındalık Bürosu
Ziya Gökalp Caddesi No: 11 Kızılay/Ankara/Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Eşitlik Birimi
Arifiye Mah. İkieylül Cad. No:53 26010 Odunpazarı / Eskişehir/ Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Kadın Politikaları ve Eşitlik Birimi
Mimar Sinan Mahallesi 9 Eylül Meydanı No:9/1 Kültürpark içi 1 no'lu Hol, 35250 Konak/İzmir /Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Kadıköy Belediyesi
Toplumsal Eşitlik Birimi
Hasanpaşa Mah. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:2 Kadıköy / İstanbul / Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Muratpaşa Belediyesi
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü
Fener, Tekelioğlu Cad. No:63, 07160 Muratpaşa/Antalya/ Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Nilüfer Belediyesi
Eşitlik Birimi / Kadın Dayanışma Merkezi
İhsaniye Mah. Cumhuriyet Meydanı 2/A 2/B Blok Nilüfer / Bursa / Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Tunceli Belediyesi
Kadın Dayanışma Merkezi
Moğultay, Ata Sok. No:29, 62000 Tunceli Merkez/Tunceli/Türkiye
TelefonE-postaWeb Sitesi
Yenimahalle Belediyesi
Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Ofisi
Yenimahalle Belediye Başkanlığı İvedik Caddesi No: 33 Yenimahalle / Ankara / Türkiye
TelefonE-posta